Czy żona może mi zakazać kontaktów z dzieckiem?

tony_montana

Użytkownik

#2015-01-12 10:47:13 
Witam. Mam duży problem prawny, który mam nadzieję uda mi się z waszą pomocą rozwikłać. Potrzebuję odpowiedzi na kilka pytań. A więc sprawa wygląda tak, że jestem w toku postępowania rozwodowego. Pozew złożyła żona, już od dawna nie żyjemy z sobą dobrze i od krótkiego czasu mieszkam osobno. Mam siedmioletniego syna, z którym utrzymuję dość bliski kontakt, odwiedzam go, zabieram na miasto i dzwonimy do siebie. Jednak niedawno doszły mnie słuchy, że żona myśli o odebraniu mi praw do dziecka. Wynika to zapewne z faktu, że podejrzewa mnie o zdrady i to ma być jej zemsta a także być może nie chce, by syn miał kontakt z moją ewentualną partnerką. Co do zdrad, nie jest to prawda, ale wiem, bo nieraz już słyszałem o takich sytuacjach, że w takich sprawach to kobieta ma większe prawa jako matka i właściwie co sobie postanowi i jeśli dobrze przedstawi to przed sądem, ma szansę wszystko przeprowadzić, a ja jako ojciec jestem na skazanej pozycji. Czy to prawda? I czy na mogą niekorzyść przemawia fakt, że nie byłem bardzo mocno zaangażowany w wychowanie syna? Ona na pewno tak to przedstawi, że będzie wyglądało, że w ogóle nie interesowałem się dzieckiem, ale ja po prostu dużo pracowałem i już na początku uzgodniliśmy, że ona zajmuje się domem, a ja kwestiami finansowymi. Czy to oznacza, że teraz już nie mogę nic zrobić i nie będę miał kontaktów z własnym dzieckiem? Oczywiście bardzo mi na tym zależy i mojemu synowi też.

Sabina Czarna

Użytkownik

#2016-10-19 02:14:14 
Sprawa na pewno będzie trudna, bo masz rację co do tego, że sąd zwykle przychyla się do stanowiska matki. Myślę, że będzie ci potrzebny dobry adwokat specjalizujący się w takich sprawach. Ale też nie myśl, że sprawa jest beznadziejna, bo to wcale nie jest tak, że nie możesz nic zrobić, a co wymyśli sobie twoja żona, to to zadecyduje sąd. Musisz się po prostu bronić, udowodnić, że jesteś dobrym ojcem (myślę, że teraz to powszechne, że wielu rodziców mało uczestniczy w wychowywaniu dziecka, najważniejsze, że nie robiłeś mu krzywdy). Jeśli tylko twoja żona nie udowodni, że poważnie zagrażasz dziecku, na przykład nie znęcałeś się i nie znęcasz nad nim psychicznie, na pewno nie ma takiej możliwości, żeby sąd całkowicie zakazał ci kontaktów z dzieckiem.

tony_montana

Użytkownik

#2016-10-19 04:51:48 
Z tego co wiem, żona chce mnie pozbawić władzy rodzicielskiej, nie za bardzo wiem co to znaczy i z czym się wiąże

lucky_luck

Użytkownik

#2016-10-19 05:04:40 
To nie ma żadnego znaczenia. Ja też jestem formalnie pozbawiony władzy rodzicielskiej, ale nawet kiedy do tego dojdzie, można mieć kontakty z dzieckiem. Jak napisała osoba powyżej, tylko bardzo poważne przesłanki mogą doprowadzić do tego, że sąd całkowicie zakaże kontaktów z dzieckiem, znam to dobrze bo sam przez taką trudną sprawę przechodziłem. Faktycznie może się tu przydać dobry adwokat, zwłaszcza jeśli żona też się na to zdecydowała, a także znaleźć świadków. Zależy też wiele od tego, jaką linię przyjmie twoja żona, mam nadzieję, że nie będzie starała się ciebie zdyskredytować przed sądem i nie będzie czegoś zmyślać, ale myślę, że będzie wszystko dobrze. Na pewno sąd ustali ci kontakty z dzieckiem, być może będą one nieograniczone, bo z tego co piszesz nie ma powodu żeby tak nie było. Tylko kiedy jest jakieś ryzyko, że rodzic będzie zagrażał dobru dziecka, kontakty są ograniczone. Ryzyko to może być związane na przykład z silnym stresem, jakie przeżywa dziecko w związku z spotkaniami, nastawianiem dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi czy wywieraniem na nie presji psychicznej albo znęcaniem się. W takich przypadkach ograniczenie może polegać na przykład na zakazie zabierania dziecka poza miejsce zamieszkania, nakaz kontaktów tylko w obecności jakiejś osoby czy na przykład zakaz kontaktowania się w sposób inny niż osobisty. To wszystko nie jest łatwe i przyjemne, ale najważniejsze jest, by zachować bliski i dobry kontakt z dzieckiem, mnie się to udało i wierzę autorze, że u ciebie będzie podobnie. Trzymaj się.

Sabina Czarna

Użytkownik

#2016-10-19 05:54:12 
Dodam jeszcze, że jeśli żona będzie ci utrudniała kontakty z dzieckiem, to także masz prawo dochodzić swoich praw przed sądem, gdyż kontakt z dzieckiem jest jednym z obowiązków oraz najważniejszych praw rodzica i uchyla to tylko bardzo poważna sytuacja. Co ciekawe, ma to zastosowanie nawet jeśli rodzic przebywa w areszcie.

tony_montana

Użytkownik

#2016-10-19 07:51:01 
Bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Sabina Czarna

Użytkownik

#2016-10-19 09:13:48 
Trzymam kciuki
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015