Kto ma prawo do zachowku?

Skąd: Bronowice

Znalazłem w internecie informację ze jeżeli najbliższa rodzina zmarłego nie została zawarta w testamencie to mogą oni starać się o prawo do zachowku czyli części majątku wypłacanej w gotówce. Kto ma do tego prawo i jak to załatwić?

#2017-10-12 01:46:09
Jest coś takiego ustawowo określone. Kogo masz na myśli mówiąc najbliższa rodzina? Z tego co wiem to prawnie najbliższa rodzina to małżonek i dzieci. Nie wiem jak jest jeżeli chodzi o dalsze pokrewieństwo a spadek.

#2017-10-12 02:31:46
Zmarły był moim dziadkiem ale niestety mój tata też już nie żyje i zastanawiam się czy jeżeli teoretycznie on powinien dostać spadek to po jego śmierci my jako wnuki możemy się o coś takiego ubiegać mimo że dziadek nie uwzględnił nas w testamencie.

#2017-10-12 03:00:09
Z tego co zdążyłam wyczytać to jeżeli przed otwarciem spadku dzieci spadkodawców umrą to prawo do dziedziczenia przechodzi na wnuki. Oczywiście jeżeli w testamencie nie ma odpowiedniego zapisu który by wydziedziczał tych potomnych.

Fabien89

Skąd: Krynica

#2017-10-12 05:16:11
Powiem ci tak, sam starałem się o taki zachowek po moim ojcu i na twoim miejscu od razu bym się umawiał na poradę do jakiegoś radcy zajmującego się sprawami spadkowymi. Jest tam tyle nieścisłości że może się okazać że mimo wielu rzeczy które wskazują że taki zachowek powinieneś dostać to go nie dostaniesz. Tak po prostu.

Ghost

Skąd: Poznań

#2017-10-12 06:40:41
Musisz brać też pod uwagę fakt że jeżeli za życia była jakaś darowizna dla ojca albo ciebie a jest ona zawarta w spadku to z automatu zachowek ci się nie należy. Zastanawia mnie tylko czy jeżeli twój ojciec otrzymał darowiznę to was też to wyklucza.

KrysiaPosen

Skąd: Poznań

#2017-10-12 08:01:26
Problem jest trochę bardziej skomplikowany niż może się wydawać. Kto ma prawo do zachowku? Na pewno małżonek i dzieci, tak jak kolega wyżej pisał, w wyniku śmierci przed odczytaniem testamentu prawa po rodzicach dziedziczą wnuki spadkodawcy. Jeżeli jest brak zstępnych to prawa te mogę przejść na rodziców spadkodawcy. Oczywiście brana jest też pod uwagę darowizna która należy do części spadku oraz inne rzeczy jak wykluczenia. Możesz doczytać na https://www.adwokat-radel.pl/kto-ma-prawo-do-zachowku bo jest tam jeszcze kilka informacji które ciężko zawrzeć w jednym poście.

#2017-10-12 10:51:17
Musiał bym zapytać mamy bo nie jestem pewny czy dom który mają nie jest właśnie w spadku po rodzicach. Nie wiem tylko czy był częścią spadku który dziadek zostawił.

bellaa

Skąd: Ruda

#2017-10-12 11:23:35
Jeżeli tak było to zachowek może ci się nie należeć ale warto przestudiować dokładnie przepisy bo może jednak coś da się jeszcze z tego zabrać.